Czy osłony z pleksi na ladę rzeczywiście mogą pomóc?

osłona zabezpieczająca przed koronawirusem z pleksiglasu
W dobie koronawirusa pleksiglasowe osłony na ladę stały się rzeczywistością i swoistą normą. Pojawiły się w sklepach, urzędach, a nawet w niewielkich punktach usługowych, będąc efektem na szybko aktualizowanych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w punktach obsługi klienta. Czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak mogłoby się to wydawać?

Skuteczna bariera – nieskuteczne procedury

Osłony z pleksi to skuteczna bariera przeciwko wirusom i bakteriom. To jednak nie wszystko. Owszem, ich struktura zapewnia lepszą osłonę niż popularne maseczki, ale też – przynajmniej według obecnych badań – sprzyja utrzymywaniu się wirusów na jej powierzchni. Według danych przedstawionych przez GIS, znany już wszystkim koronawirus, może utrzymać się na powierzchniach plastikowych do 72 godzin. Dlatego mimo swej skuteczności, osłony z pleksi powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Pleksiglas i jego struktura

Struktura powierzchni pleksiglasowych znacznie ułatwia walkę z zagrożeniami o charakterze wirusowym i bakteryjnym. Dlaczego?

  • Tworzywo sztuczne posiada gładką powierzchnię, dzięki czemu można je z łatwością czyścić nie tylko z drobnoustrojów, ale też z typowych zabrudzeń.
  • Niewielkie elementy pleksiglasowe nie tłumią dźwięków. Owszem, mogą je w pewnym stopniu zniekształcać, ale jest to mało znaczące ograniczenie (w porównaniu do typowych masek).
  • Płyty pleksiglasowe nie utrudniają oddychania, zapewniają maksymalny komfort termiczny i pozwalają na efektywną komunikację. Większość z nich nie dosięga do powierzchni blatu, dzięki czemu realizacja transakcji lub przekazanie towaru odbywa się bezproblemowo.
  • Tworzywo pleksiglasowe jest lekkie, przez co można je łatwo zawiesić w dowolnie wybranym przez użytkownika miejscu, np. nad ladą, stoiskiem itd.

Reasumując, osłony z pleksi mogą być skuteczną formą ochrony sprzedawcy, ale już nie do końca sprawdzą się w przypadku np. klientów.

Co zrobić, by było lepiej?

Konieczność posiadania dodatkowych środków ochrony przez sprzedawcę – nawet w przypadku posiadania wspomnianej osłony – nie podlega żadnym wątpliwościom. Niemniej, w celu zwiększenia skuteczności osłon pleksiglasowych, konieczne jest:

  • wprowadzenie harmonogramu czyszczenia powierzchni pleksiglasowej, wraz z koniecznością zastosowania środków odkażających o stężeniu min. 60 procent,
  • nakłonienie klientów do korzystania ze środków ochrony osobistej,
  • zmniejszenie liczby osób wewnątrz pomieszczenia, wprowadzenie stref przejściowych itd.

Podsumowanie

Osłony z pleksi faktycznie mogą pomóc w walce z zagrożeniami ze strony drobnoustrojów. Niestety ich stosowanie nie eliminuje problemu i wymaga zastosowania określonych procedur bezpieczeństwa, również w zakresie utrzymania osłon w odpowiedniej czystości.