6 narzędzi dla każdego, kto projektuje grafikę przestrzenną

Plexi jest materiałem, który znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jest materiałem, którego twardość jest między drewnem a stalą. Wyroby z plexi można wykonywać narzędziami do metalu, jaki i do drewna. Które z nich są niezbędne do wykonania wyrobów z plexi?

Pleksi jest materiałem, który bardzo często wykorzystywany jest w tworzeniu grafiki przestrzennej. Chcąc pracować z plexi należy zgromadzić podstawowe narzędzia do obróbki pleksi, tak by praca była efektywna oraz przyjemna.

Nożyk do laminatów

Wyroby z plexi, której grubość nie będzie większa niż 3 mm możemy ciąć nożykiem do laminatów. Cięcie polega na wykonaniu prostej linii, a następnie używając siły, należy przełamać materiał w wyznaczonym miejscu.

Piła taśmowa

Piłą taśmową można ciąć grube bloki materiału. Świetnie nadaje się do wycinania krzywizn. Do wyrobów z plexi można wykorzystać wszystkie piły taśmowe do obróbki drewna. Prędkość cięcia to 4-6 m/min.

Piła tarczowa

Pewne, dokładne cięcie zapewni piła tarczowa ze stali szybkotnącej. Wykończenie papierem ściernym pozwoli uzyskać idealnie gładką, równą krawędź, która będzie bardzo ładnie wyglądała.

Cięcie laserem Co2

Jest to metoda, która przynosi wiele korzyści. Wyroby, które powstają mają idealnie docięte krawędzie, które nie wymagają polerowania papierem ściernym. Bardzo dokładnie można wyciąć kształty, których w danej chwili potrzebujemy, a dodatkowo pozostaje bardzo niewielka ilość odpadów.

Spawarka do plastiku

Jednym ze sposobów łączenia ze sobą plexi jest spawanie. Zgrzewanie polega na umieszczeniu dwóch łączonych części, a następnie zmiękczeniu strefy styku.

Palnik acetylowo-tlenowy

Polerowanie wyrobów z plexi palnikiem acetylowo-tlenowym jest metodą trudną oraz wymagająca wprawy oraz doświadczenia. Jest to metoda, dzięki której widać natychmiastowe efekty.

Oczywiście w szafie każdego majsterkowicza, który tworzy z plexi, powinien znaleźć się papier ścierny, zamsz oraz filc, który zostanie wykorzystany do polerowania ręcznego oraz specjalne płyny polerskie, bez których nie można osiągnąć zadowalających efektów końcowych.

Każdy, kto tworzy wyroby z plexi powinien mieć te narzędzia, by móc pracować z pleksi bez problemu. Tak wyposażony warsztat zapewni komfort pracy.